Portugália és Franciaország is elődöntős
[origo] 2006.07.02. 08:12
Idén nem lesz hatszoros világbajnok Brazília...
negyeddöntő: Brazília - Franciaország 0-1 (0-0) Frankfurt, 48 ezer néző v.: Medina Cantalejo (spanyol) Brazília: Dida - Cafú (Cicinho, 76.), Lúcio, Juan, Roberto Carlos - Kaká (Robinho, 79.), Gilberto Silva, Juninho Pernambucano (Adriano, 63.), Zé Roberto, Ronaldinho - Ronaldo. Franciaország: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribéry (Govou, 77.), Vieira, Makelele, Zidane, Malouda (Wiltord, 81.) - Henry (Saha, 86.). gól: Henry (57.) sárga lap: Cafú (25.), Juan (44.), Ronaldo (45+2.), Sagnol (74.), Lúcio (75.), Saha (87.), Thuram (88.)
Meglepetésre Carlos Alberto Parreira csak egy csatárral küldte pályára csapatát, Ronaldo volt egyedül elől, és megerősítette a középpályát, ahol a sérült Emerson helyére Gilberto Silva került be, és Juninho Pernambucano is lehetőséget kapott a kapitánytól.
A franciák a spanyolok elleni győztes csapattal indultak csatába, és a 98-as világbajnok gárdából négyen kerültek be a kezdőbe, Barthez, Thuram, Vieira és Zidane. Éppen a kopasz karmester volt az, aki már az első percben bemutatott három olyan cselt, amit mostanság inkább a másik tízestől, Ronaldinhótól szoktunk látni.
A brazilok egy Franciaországban játszó légiós, Juninho Pernambucano révén jegyezték az első kísérletet, de a Lyon karmestere ezúttal nem a rá jellemző módon rúgta a szabadrúgást. Az első félidőben hiányoztak a helyzetek, de így is rengeteg szép jelenetet tartalmazott a meccs, és a franciák felvették a kesztyűt, sokat birtokolták a labdát, és mivel Zidane a spanyolok elleni második félidőben látott játékát hozta, így volt munkája a brazil védelemnek.
A játékrész végén Vieira lépett ki Zidane labdájával, de a kapura törő gall középpályást Juan felvágta, láttunk már ilyenért piros lapot, de Medina Cantalejónál ez csak sárgát ért. A szabadrúgásból aztán újabb bonyodalmak adódtak, mivel Henry lövése Ronaldo kezén csattant, és bár a bíró újabb szabadrúgást adott, a lassításból kiderült, hogy a 16-oson belül kezezett a vébék történetének legeredményesebb csatára.
A szünet után Zidane szabadrúgása után Henry és Vieira is üresen emelkedett a brazil kapu elött, és végül a Juventus játékosa bólintott, egy méterrel a jobb kapufa mellé. A brazilok játékából hiányzott az átütőerő, magabiztosabbnak tűntek az európaiak, Vieira és Makalele levette a pályáról Kakát és Ronaldinhót.
Ez nem Ronaldinho vébéje volt
Henry a túloldalon ellenben igen aktív volt, és míg az 54. percben csak lesgólra futotta az erejéből, az 57. percben Zidane beívelése után a lesre játszó brazil védőket becsapva közelről a léc alá lőtt. A világbajnoknak muszáj volt tempót váltania, de érezhető volt, hogy megfogta őket a bekapott gólt, Juan például kishíján öngólt lőtt Ribéry centerezése után.
A Marseille támadója a 70. minutumban óriási helyzetben Didát találta el, azaz továbbra is a franciák veszélyeztettek, a brazilok játékára az erőlködés volt a legkifejezőbb jelző, Parreira cserélt, behozta Adrianót, aztán Robinhót is, de nem jutottak el így sem komoly helyzetig a dél-amerikaiak. Nagyon hiányoztak Ronaldinho és Ronaldo villanásai, igaz, mindketten próbálkoztak, de előbbi szabadrúgásból fölécsavart, utóbbi löketét pedig Barthez tolta ki, és a nagy brazil nyomulás közben a francia kontrák is magukban hordozták a gólveszélyt.
Végül az utolsó percek őrült rohanása ellenére nem változott az állás, Franciaország megérdemelten jutott a legjobb négy közé, a világbajnok braziloknak megszakadt a tizenegy meccses győzelmi sorozata, így csak európai gárdák lesznek érdekeltek az elődöntőkben.
negyeddöntő: Anglia - Portugália 0-0 - tizenegyesekkel 1-3 Gelsenkirchen, 52 ezer néző v.: Horacio Elizondo (argentin) Anglia: Robinson - G. Neville, R. Ferdinand, Terry, Ash. Cole - Beckham (Lennon 52., Carragher 119.), Lampard, Hargreaves, Gerrard, J. Cole (Crouch, 65.) - Rooney Portugália: Ricardo - Miguel, Ricardo Carvalho, Fernando Meira, Nuno Valente - Petit, Maniche, Tiago (Hugo Viana 74.), Figo (Helder Postiga, 86.), Cristiano Ronaldo - Pauleta (Simao Sabrosa, 63.) sárga lap: Terry (30.), Hargreaves (107.), illetve Petit (44.), Ricardo Carvalho (111.) piros lap: Rooney (62.)
Amióta Sven-Göran Eriksson irányítja az angol labdarúgó-válogatottat, a szigetországiak mindig kikaptak Luiz Felipe Scolari együttesétől. Anglia ezúttal Portugália ellen lépett pályára a világbajnokság negyeddöntőjében, s arra készült, megtörve az átkot bejusson a legjobb négy közé.
Hogy mire is alapoztak a statisztikusok? Nos, a 2002-es vb-n Scolari még a brazilok trénereként küldte haza az angolokat, 2004-ben, az Európa-bajnokságon pedig már a portugálok kapitányaként vezette a házigazdát az elődöntőbe, elütve ezzel Beckhaméket a továbbjutástól.
Jó ómenként fogadták a portugálok a helyszínt is: az együttes egyszer már játszott Gelsenkirchenben, a csoportmeccsek során 2-1-re verték Mexikót. Ráadásul Ricardo Carvalho és Maniche még a Porto színeiben itt nyert Bajnokok Ligáját 2004-ben. Az angolok viszont a dátum varázsát emlegették, a válogatott ugyanis már játszott világbajnoki negyeddöntőt július elsején: 1990-ben Kamerunt verték 3-2-re.
Az angol kezdőcsapatba visszatért Gary Neville, a jobbhátvéd posztjáról így a középpályás sorba kerülhetett Owen Hargreaves, Michael Carrick pedig visszafoglalta helyét a kispadon. A portugáloknál az eltiltott Deco és Costinha helyett Tiago, illetve Petit játszott a középpályán, s a kisebb sérüléssel bajlódó Cristiano Ronaldo sem hagyta ki a rangadót.
Pedig nem tűnt volna fel a hiánya, a két együttes elképesztő gyenge első 45 percet produkált. A meccs elején még Rooney és Cristiano Ronaldo egy-egy lövéssel ugyan jelentkezett, aztán ők is ráébredtek arra, a közönség akkor is nézi a meccset, ha nem szakadnak meg a pályán...
Nem kezdődött észvesztő rohamokkal a második félidő sem, ennek ellenére két angol helyzet is kimaradt. Előbb Lampard találta el nagyon rosszul a labdát az ötös közelében, majd a Beckham helyére érkező Lennon jutott el elképesztő cselekkel a 11-es pontig, ahol az érkező Rooneyra hagyatkozott, ám a MU csatára "vérhólyagot" rúgott a labdára, a becsúszó Joe Cole pedig gyakorlatilag felszabadított.
A 62. percben változott a felállás, Rooney nagy csatát vívott Ricardo Carvalhóval, a szabálytalankodó portugál földre került, az angol pedig a védő ágyékába taposott. Mozdulatát az argentin játékvezető szándékos törlesztésnek minősítette, s piros lapot adott neki.
Emberelőnye ellenére sem váltott ritmust Portugália, sőt, a hajrára a csapatkapitány Figót is lecserélte Scolari, mintegy jelezve, következhet a hosszabbítás. A ráadás első 15 percében néhány távoli lövésen kívül semmi sem történt, egyáltalán nem látszott meg a portugálok emberelőnye, sőt, inkább az angolok kezdeményeztek. Az utolsó pár percet aztán meghajtották a luzitánok, de inkább csak becsületből mentek előre, a fantázia és az átütőerő hiányzott ezekből az akciókból, az ívelgetéseket hatástalanította az angol védelem, így következhetett a büntetőpárbaj.
Cristiano Ronaldo büntetője döntött
Simao Sabrosa jól kezdte a sorozatot, Lampardról ugyanezt nem mondható el, bal sarokra tartó lövését Ricardo kifogta. Hugo Viana is hibázott, a kapufát döngette meg, aztán Hargreaves behúzta az első angol strigulát. Petit a kaput sem találta el, Gerrardnak ez sikerült, de Ricardo eltalálta az irányt, azaz három pár után 1-1 volt az állás. Helder Postiga a jobb felsőbe vágta a labdát, Carragheren viszont megint kifogott Ricardo. Cristiano Ronaldo fiatal korát meghazudtolóan higgadt volt, és ezzel négy közé juttatta Portugáliát, amely 1966 után jutott ismét ilyen messzire. Sven-Göran Eriksson pedig harmadszor is csatát vesztett Scolari ellen, és ezzel nem sikerült szépre a búcsú az angol kispadtól.
Sven-Göran Eriksson, Anglia szövetségi kapitánya: "Nem érdemeltünk vereséget, sajnálom a fiúkat. Fájdalmas a búcsú. Hiába gyakoroltunk, ismét a büntetőpárbaj lett a vesztünk."
Luiz Felipe Scolari, a portugálok szakvezetője: "Lépésről lépésre haladunk, a következő mérkőzésen is kiharcolhatjuk a továbbjutást, és akkor vb-döntőt játszhatnánk."
|